Barokowa kokieteria
Barok to jedna z niedocenianych i niezauważanych epok w dziejach Europy. Wprawdzie nie był on tak rewolucyjny ideowo jak np.
romantyzm, ale należy oddać, ze w dziedzinie obyczajowości był on wielkim krokiem w stronę współczesnego wizerunku kobiet i mężczyzn. Epoka baroku w porównaniu do poprzedzającego go renesansu, który zainteresował się głównie naturalnym pięknem wydaje się być bardziej sztuczna, a przez to zasługuje na miano epoki iluzji.
Makijaż barokowy cechowało zastosowanie wyraźnych kolorów pod oczy, które powodowały, że kobiece spojrzenie miało niemalże magnetyczne właściwości. Poprzez zastosowanie głębokich dekoltów, które właśnie wtedy zaczęły pojawiać się coraz częściej i intensywnego różu policzków oraz czerwieni ostro zaznaczanych ust kobiecość zaczęła być odbierana zdecydowanie inaczej niż makijaż ślubny w Białymstoku.
Z drugiej strony w toalecie zamożnej kobiety poza licznymi kosmetykami służącymi do upiększania ciała nie pojawiły się kosmetyki, które miały służyć higienie. Kąpiele w dalszym ciągu nie cieszyły się popularnością wśród wyższych sfer, a ugryzienia przez robactwo maskowano sztucznymi pieprzykami, które miały również inne, bardziej metaforyczne znaczenie.